Otázky a odpovědi

Kdy začít s badmintonem?

S tímto krásným sportem můžete začít kdykoliv. Pokud máte rádi pohyb tak pro vás bude badminton jistě sport který si Vás získá. Jde přece o zábavu a tu badminton určitě přinese. Pokud je ale myšleno kdy začít s badmintonem u dětí, aby bylo dítě tvárné na badmintonové návyky (pohyb po kurtě a údery), tak je zřejmě ideálním věkem něco kolem 9 roku. Vše je ale individuální. A proto jak jsem psal na začátku – KDYKOLIV je čas začít J.

Kde se dá hrát v okolí „komerční“ badminton?

Jelikož popularita badmintonu jde rok co rok nahoru dá se i v blízkosti Chropyně hrát badminton ve sportcentrech. Nejbližším sportcentrum je v Kroměříži, kde je jeden badmintonový kurt. Dokonce je zde možné si i najmout trenéra, který umí dát cenné rady pro začínající hráče (Pozn. trenér je hráčem chropyňského oddílu).

Dalším sportcentrem specializované na badminton je sportcentrum v Přerově, kde se nachází hned 4 kurty.

Kolik stojí kvalitní raketa?

Z pohledu rekreačních hráčů musím říct, že kvalitní raketa pro amatérské hráče, kteří chodí 1x týdně protáhnout své tělo při badmintonu se cenově pohybuje již kolem 1.000Kč. V této cenové relaci se dají koupit slušné rakety, se kterými  se dá badmintonu věnovat. Určitě nedoporučuji kupovat pro pravidelné hraní tzv. „zahradní sety“, ty nemají s badmintonem téměř nic společného. Pokud člověk tomuto sportu propadne je následně lepší trošičku investovat – kvalitní rakety na úrovní závodních hráčů se pohybují od 1.500Kč výše. Cena je samozřejmě následně spjatá se značkou, případně hráčem, který danou raketu používá.

Plastové nebo péřové míčky?

Toď jednoduchá otázka J. Závodní hráči ze sebe hned vychrlí péřové. Samozřejmě, hra s péřovým míčkem je úplně jiná liga. Ostatně právě s péřovými a žádnými jinými se hrají turnaje a soutěže. Vše je o letových vlastnostech a ty mají „péřáky“ skvělé. K závodnímu badmintonu patří ostatně pouze ony. Co se týká rekreačních hráčů, tam už je to složitější. Vše je to i o tom, jak kdo chce investovat. S peřím si každý zahraje líp, ale pro rekreační hráče, kteří nemají zvládnutou techniku úderů a častěji hrají údery rámem případně nečistě, by byla volba peřových míčku volba špatná (cena zničených míčků za trénink by brala horentních výšin). Proto si myslím, že pro začínající hráče a amatéry je dostačující plastový míček. S tím jde badminton hrát na kvalitní úrovni (ostatně firmy se snaží vyvíjet „plasťáky“ s letovými vlastnostmi „péřáků“) a až se do toho člověk dostane a technika úderů bude kvalitní, může kdykoliv přejít na „péřáky“. Proto radím – volba do začátku je jasná pro plastové míčky.  

Jakou soutěž hraje Chropyně?

Badminton v Chropyni má dlouholetou tradici. Kdysi se tu hrávala i nejvyšší republiková soutěž. To již teď, ale neplatí, ale i přesto si chropyňský badminton drží úroveň nejlepšího oddílu ve Zlínském kraji (hraje nejvyšší soutěž). Co se týká soutěže, tak po tříleté pauze, kdy badminton v Chropyni upadl a Chropyně nehrála žádnou soutěž družstev se nyní badminton opět probouzí. Družstvo Chropyně šlo od nejnižší soutěže a dva roky to bylo, co rok to postup. Teď se hraje v Chropyni již kvalitní II.liga Jihomoravského kraje. Tu hraje družstvo „A“ a drží si zde střed tabulky. Jelikož je v Chropyni hodně hráčů, bylo zaleženo i družstvo „B“, které hraje v nejnižší soutěži, kde sbírají mladí hráči za pomoci zkušenějších hráčů cenné zkušenosti do budoucna.

Jaké pravidla má a jak se hraje soutěž družstev?

Soutěž družstev je v badmintonu nádherná i tím, že se družstva skládají jak s mužů tak z žen. Jeden zápas je složen z 8 utkání: 3x mužská dvouhra, 1x ženská dvouhra, 2x mužská čtyřhra, 1x ženská čtyřhra a 1x smíšená čtyřhra. Výsledek tedy může být i remíza. V jednom zápasu může hrát jeden hráč(ka) maximálně dvě utkání. Z toho plyne, že minimální počet hráčů  pro sehrání všech utkání v zápasu jsou 4muži a 2ženy. Jednotlivé utkání se hrají tradičně, jak je to mu v badmintonu na dva vítězné sety do 21 beze ztrát.   

Je v okolí nějaký jiný klub (konkurent)?

Ve Zlínském kraji je kromě Chropyně ještě oddíl s registrovanými hráči v Bystřici pod Hostýnem. Když se někdy hrají tyto zápasy bývají vyhecované, neboť to jsou taková derby o nepsanou korunu nejlepšího oddílu v kraji. Bohužel v Bystřici teď hrají nižší soutěž a tak se tato derby moc nekonají. Dalším oddílem ve Zlínském regionu je začínající oddíl z Uherského Ostrohu, který hraje nejnižší soutěž společně s chropyňským „B-éčkem“

Z dalších blízkých oddílů je to z Olomouckého kraje oddíl z Přerova, který hraje dokonce I. ligu, a oddíly v Tovačově a Olomouci. Jelikož jde, ale o týmy ze severní moravy, tak naše družstva proti sobě nehrávají.